Wybór czółenek z zamszu – poradnik dla laików

Czółenka to klasyk nad klasyki w branży modowej. Noszą je najważniejsze kobiety biznesu, polityki czy w branży rozrywkowo-kulturowej. Buty te nie tylko są eleganckie, ale też dodają klasy każdej kobiecej sylwetce. Na rynku obuwniczym jest dostępnych wiele fasonów tego typu bytów od wysokich szpilek po niskie słupki. Tego typu pantofle odpowiednio eksponują nie tylko atuty osoby, która je nosi, ale też podkreśla krój stroju, do którego powinny być odpowiednio dobrane. W tekście tym zostaną umieszczone porady, które pozwolą na dobranie odpowiednich czółenek zamszowych.

Zdrowie vs buty – dlaczego to jest takie ważne?

Odpowiednio dobrane buty to skarb dla naszych stóp, kręgosłupa i sylwetki. Wszystkie te elementy są ze sobą połączone i wystarczy, że przy jednym z nich będzie odczuwalny dyskomfort to reszta ciała również to odczuje. Dlatego tak ważnym jest by każdy but przymierzyć przed docelowym zakupem. Półki w sklepach uginają się pod ilością fasonów i kolorów, dlatego też każda kobieta znajdzie dla siebie odpowiednią opcję. Jednak niezależnie od okazji powinniśmy znaleźć taki but, który ma odpowiednio wyważony środek ciężkości. Charakteryzuje się to tym, że stopa nie czuje się zmęczona czy przeciążona. Po prostu idealnie leży, a sylwetka nie musi męczyć się łapaniem odpowiedniej równowagi. Kolejnym ważnym elementem, który powinien być brany pod uwagę na samym początku każdego zakupu szpilek i każdego innego buta jest ich rozmiar. Zbyt ciasne lub zbyt duże buty tego typu to nie tylko przesunięcie środka ciężkości, ale też za duża szpilka czy słupek mogą spowodować poważny wypadek w postaci zwichniętej kostki czy kolana.

Idealnie dobrany but będzie swobodnie siedział na stopie. Warto zwrócić również uwagę na to, by stopa w czółenkach nie zsuwała się do przodu. Ponadto dobrze dobrany but lekko wsuwa się w stopę i jego założenie oraz zdejmowanie nie powinno zajmować długiego czasu. Ponadto warto również spojrzeć na podbicie stopy. Jeśli jest niskie to może się okazać, iż but będzie za wysoko oparty o ścięgno Achillesa, a to zdecydowanie grozi obtarciami, które goją się bardzo długo i są niezwykle bolesne. Dlatego będąc w sklepie warto zapytać o odpowiednie fasony obsługę, która najlepiej zna możliwości konkretnych modeli czółenek, które mają w swojej ofercie. Pomogą wybrać te najlepsze i ocenią wizualnie czy dobrze leżą na nodze. Dodatkowo nasze odczucia są tu również niezwykle istotne. Należy but założyć i przejść się kilkakrotnie po sklepie by oswoić się z nowym obuwiem. 

Jak wybrać czółenka zamszowe?

Zamsz to niezwykle elegancki materiał. jednak o tego typu buty należy odpowiednio dbać. A pielęgnacja takich butów (jak nie wszystkich) powinna zacząć się jeszcze przed ich nałożeniem. W sklepach dostępne są specjalne impregnaty, które są przeznaczone właśnie do tego typu czółenek. Musimy pamiętać, że ten materiał jest dość specyficzny i trzeba o niego dbać odpowiednimi preparatami i zabiegami pielęgnacyjnymi. Odpowiednio zadbany zamsz będzie służył przez wiele lat i dzięki odświeżeniu będzie wyglądał jak nowy. Przede wszystkim należy również pamiętać o tym, że impregnacja to zabieg, który należy powtarzać po każdorazowym czyszczeniu butów z zamszu. Środek, który został użyty raz, traci po jakimś czasie swoje właściwości. Używając go ponownie odnowi się warstwę ochronną spoczywającą na zamszu.

Wybierając czółenka zamszowe z ofert tego pokroju: https://arturovicci.pl/czolenka-damskie/zamszowe powinno kierować się tym na jaką okazję będą używane. Jeśli w szafie jest moc kostiumów typu garsonka lub damski garnitur to warto postawić na elegancki i uniwersalny krój, który sprawdzi się nie tylko na biznesowych spotkaniach, ale również na imprezach nieformalnych. Kolor brązowy lub czarny zamszowych butów to nie jedyne propozycje na jakie można się natknąć na półkach w sklepach. W przypadku luźniejszego designu modowego można pobawić się krojem buta i jego kolorem. Szalone odcienie, których producenci używają w swoich modowych kreacjach, to idealny sposób na podkreślenie charakteru wyjścia ze znajomymi czy rodziną.

Warto również wspomnieć o tym, iż zamsz to materiał, który świetnie się sprawdzi w cieplejsze dni. Jesienne szpilki lub wczesnowiosenne pantofle na słupku to idealna odmiana po zimie dla zmęczonych nóg. Materiał ten z łatwością dopasowuje się do stopy, pozwala jej oddychać, co sprawia, że lekkość tego typu butów jest jedyna w swoim rodzaju. Żaden inny materiał (nawet naturalna skóra) tak łatwo nie współpracuje ze stopą jak właśnie zamsz. Idealnie dobrane czółenka zamszowe to nie tylko swoboda w poruszaniu się, ale też wysoki komfort codziennego użytkowania, który z czasem nie mija. Po odpowiednim zaopiekowaniu się butami tego typu istnieje pewność, że sandały czy szpilki z zamszu nawet po roku będą wyglądały jak nowe buty, które zostały niedawno zakupione.