bluza vans

Bluza vans – niezbędna w garderobie każdego miłośnika jazdy na desce

Skaci zwani również skejtami, skateowcami, czy skaterami, to subkultura młodzieżowa, do której należą miłośnicy jazdy na deskorolce, rolkach, rowerach i snowboardzie. Łączy ich luźny styl życia i specyficzny styl ubierania.

Od surfingu do deskorolki

Skateboarding narodził się w stanie Kalifornia i początkowo obejmował surferów, którzy czekali na pogodę odpowiednią do surfingu. Pierwsi skateowcy pojawili się w latach 70. XX wieku.

Skaterów cechuje luźne podejście do życia, spontaniczność i duży poziom niezależności. Spędzają wolny czas w skate parkach, gdzie doskonalą swoje umiejętności jazdy na rolkach czy desce.

Ważną postacią w kulturze skateboardingu jest Tony Hawk, profesjonalny deskorolkowiec i prekursor wielu skatowych tricków. Znany jest między innymi z tego, że jako pierwszy wykonał poprawnie trick „900” (tzw. dziewięćsetka). Ewolucja ta polega na wykonaniu na dwóch i pół obrotu (900 stopni) wokół własnej osi.

Moda z dużą ilością luzu

Skaterzy nie wyznają żadnej wspólnej ideologii. Łączy ich raczej zamiłowanie do dobrej zabawy i specyficzny styl ubierania. Wybierają ubrania dobrych marek, luźne i nie krępujące ruchów. W modzie skatowej dominują spodnie z nisko opuszczonym krokiem i obszerne bluzy, najlepiej z kapturem i odpowiednią grafiką na piersi czy rękawie.

Klasycznym przykładem bluz skatowych są bluzy vans (zobacz tutaj). Takie bluzy zaprojektowane są specjalnie z myślą o jeździe na deskorolce, przy różnych warunkach pogodowych. Materiały, z jakich są zrobione, np. przędza bawełniana, są stosunkowo trwałe i mogą wytrzymać większe ścieranie. Bluzy skatowe mogą również być pokryte powłoką hydrofobową, która powoduje zwiększoną odporność na zabrudzenia i opady atmosferyczne.

Całości wizerunku skatera dopełniają czapki z daszkiem i wygodne, wytrzymałe buty z grubą podeszwą, która dobrze trzyma się powierzchni deskorolki.

Taki styl ubierania podkreśla luźny styl bycia i ułatwiaj jazdę na desce lub rolkach.